Komentarz rynkowy RKC z dnia 04.10.2024

1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia

2. Zapowiedź nadchodzących wydarzeń przyszłego tygodnia

3. Podsumowanie

 

1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia

W bieżącym tygodniu złoty osłabił się znacząco, głównie za sprawą wydarzeń rozgrywających się aktualnie na Bliskim Wschodzie. Kurs pary EUR/PLN wzrósł z 4,2750 na początku tego tygodnia, do 4,31 dziś. Kurs pary USD/PLN wzrósł natomiast z 3,83 na początku tego tygodnia, do 3,91 dziś.

W nocy z poniedziałku na wtorek rozpoczęła się lądowa operacja izraelskiego wojska przeciwko organizacji Hezbollah (wspieranej przez Iran) i jej infrastrukturze zlokalizowanej na południu Libanu. W odpowiedzi, Iran dokonał ataku rakietowego na cele znajdujące się na terenie Izraela. W perspektywie przyszłego tygodnia, kluczowe wydaje się to, jaka będzie skala zapowiadanej odpowiedzi ze strony Izraela (na irański atak rakietowy) i to czy zniszczona zostanie infrastruktura związana z wydobyciem ropy naftowej.

We wtorek opublikowany został indeks ISM dla sektora przemysłowego w USA. Wartość indeksu pozostała we wrześniu na tym samym poziomie co w sierpniu, wynoszącym 47,2 pkt., podczas gdy oczekiwany był jego wzrost do poziomu 47,5 pkt. Dane okazały się więc gorsze od prognoz.

W czwartek poznaliśmy z kolei odczyt indeksu ISM dla sektora usługowego w USA. Wartość indeksu wzrosła z 51,5 pkt. w sierpniu do 54,9 pkt. we wrześniu (oczekiwany był znacznie gorszy odczyt na poziomie 51,6 pkt.). Dane okazały się więc tym razem dużo lepsze od prognoz.

Jeśli chodzi o dane z Polski, to w poniedziałek poznaliśmy wstępny odczyt inflacji konsumenckiej (CPI) w Polsce we wrześniu. Inflacja konsumencka wzrosła z 4,3% r/r w sierpniu, do 4,9% r/r we wrześniu (podczas gdy oczekiwany był jej nieco mniejszy wzrost, do poziomu 4,8% r/r). Widać więc, że inflacja w Polsce utrzymuje się od lipca na sporo wyższym poziomie niż miało to miejsce w pierwszej połowie tego roku. Odpowiada za to głównie uwolnienie cen energii dla odbiorców indywidualnych (od lipca).

W środę Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymała stopy procentowe w Polsce na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna wynosi nadal 5,75%).

W komunikacie po posiedzeniu RPP napisano, że inflacja jest teraz istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii. W najbliższych kwartałach czynnik ten będzie nadal oddziaływał na roczny wskaźnik inflacji. Rada ocenia jednak, że po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii, inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu banku centralnego.

W trakcie czwartkowej konferencji prasowej po posiedzeniu RPP, prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że inflacja konsumencka w Polsce utrzyma się do końca tego roku w przedziale 4,5-5% r/r. Ocenił ponadto, że dyskusję o rozpoczęciu obniżania stóp procentowych w Polsce można będzie podjąć po marcowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego, gdy inflacja powinna się jego zdaniem ustabilizować.

Wypowiedź prezesa Glapińskiego była więc w gruncie rzeczy zbliżona do tego co powiedział on w trakcie konferencji po wrześniowym posiedzeniu.

2. Zapowiedź najważniejszych wydarzeń przyszłego tygodnia

W dniu dzisiejszym czekamy jeszcze na bardzo istotne dane z amerykańskiego rynku pracy.

W przyszłym tygodniu, rynek czekał będzie na środowe minutki (sprawozdanie) z ostatniego posiedzenia FEDu, mającą zostać opublikowaną w czwartek inflację konsumencką (CPI) w USA oraz piątkowe dane o inflacji producenckiej (PPI) w USA.

3. Podsumowanie

W bieżącym tygodniu złoty osłabił się, głównie ze względu na wzrost ryzyka geopolitycznego związanego z konfliktem na Bliskim Wschodzie. Czwartkowa konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego nie zmieniła z kolei wiele, ponieważ obniżka stóp procentowych w Polsce oczekiwana jest nadal na początku drugiego kwartału przyszłego roku.

W przyszłym tygodniu kluczowy dla notowań złotego będzie sentyment na rynkach światowych. Ten z kolei zależeć będzie głównie od dzisiejszych danych z amerykańskiego rynku pracy oraz dalszego rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie. Większa nerwowość na rynkach światowych mogłaby pojawić się w sytuacji gdyby narastający konflikt pomiędzy Izraelem i Iranem doprowadził do zawirowań na rynku ropy naftowej. Jest to zdecydowanie największe zagrożenie związane z tym konfliktem. Trzeba pamiętać, że główne banki centralne na świecie rozpoczęły już cykl obniżek stóp procentowych, a gwałtowny wzrost ceny ropy mógłby ten proces zastopować. Z drugiej strony, jeśli na rynku ropy naftowej nie wydarzy się nic bardzo negatywnego, to wydarzenia na Bliskim Wchodzie nie będą miały prawdopodobnie większego przełożenia na notowania kluczowych giełd i walut.

Jeśli dane z rynku pracy w USA okażą się w miarę zgodne z prognozami, a cena ropy nie podskoczy gwałtownie w górę, to złoty może pozostać mocny, a kurs pary EUR/PLN może w przyszłym tygodniu powrócić w okolicę poziomu 4,28. Jeśli dane z rynku pracy okażą się znacząco gorsze od prognoz albo cena ropy wzrośnie mocno na skutek wydarzeń na Bliskim Wschodzie (to drugie wydarzenie byłoby z pewnością dużo bardziej znaczące), to kurs pary EUR/PLN może w przyszłym tygodniu wzrosnąć w okolicę poziomu 4,35-4,37.

Podsumowując, kurs pary EUR/PLN może się w przyszłym tygodniu znajdować się w przedziale 4,28-4,37. Kurs pary USD/PLN może natomiast znajdować się w przedziale 3,85-3,99.

 

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie (UE) nr 596/2014) oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 uzupełniającego Rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjna oraz ujawnienia interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów. Zgodnie z powyższym firma RKC Sp. z o.o. oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie. Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody RKC Sp. z o.o. jest zabronione.