Komentarz rynkowy RKC z dnia 13.09.2024

1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia

2. Zapowiedź nadchodzących wydarzeń przyszłego tygodnia

3. Podsumowanie

 

1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia

W bieżącym tygodniu złoty osłabił się nieznacznie. Kurs pary EUR/PLN wzrósł z 4,28 na początku tego tygodnia, do 4,29 dziś. Kurs pary USD/PLN wzrósł natomiast z 3,86 na początku tego tygodnia, do 3,87 dziś.

Opublikowane w zeszły piątek dane z amerykańskiego rynku pracy, okazały się raczej słabe, chociaż ciężko jest tu też mówić o bardzo złym odczycie. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wyniosła w sierpniu 142 tyś, podczas gdy oczekiwano odczytu na poziomie 164 tyś. Z kolei stopa bezrobocie była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 4,2%.

Odczyt inflacji konsumenckiej (CPI) w USA, który poznaliśmy w środę, okazał się nieznacznie niższy od oczekiwań. Inflacja wyniosła w sierpniu 2,5% r/r, przy prognozie 2,6% oraz poprzednim odczycie na poziomie 2,9% r/r. Inflacja bazowa (ważniejsza z punktu widzenia działań FEDu) okazała się zgodna z prognozami i wyniosła 3,2% r/r. Za pozytywne należy na pewno uznać to, że inflacja w USA spada. Nie mamy więc do czynienia z najbardziej negatywnym scenariuszem, w którym pogarszającym się danym gospodarczym towarzyszy uporczywa i wysoka inflacja. Z drugiej strony inflacja w USA nadal utrzymuje się jednak powyżej celu inflacyjnego wynoszącego 2%.

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu, było jednak wczorajsze posiedzenie EBC. Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami, dokonał drugiej w tym roku obniżki stóp procentowych w strefie euro, obniżając stopę depozytową o 25 pb., a stopy kredytu i podstawowych operacji refinansujących o 60 pb. (stopa refinansowa spadła z 4,25% do 3,65%).

W komunikacie po posiedzeniu, EBC podał, że nie deklaruje z góry określonej ścieżki stóp procentowych. Przyszłe decyzje w sprawie stóp będą zależeć od perspektyw inflacji w świetle napływających danych gospodarczych i finansowych oraz dynamiki inflacji bazowej. Ponadto EBC oczekuje, że w końcówce tego roku inflacja ponownie wzrośnie, głównie dlatego, że w jej rocznej stopie przestaną być ujmowane wcześniejsze duże spadki cen energii. Następnie, w drugiej połowie przyszłego roku, inflacja powinna spaść do docelowego poziomu 2%.

Z przedstawionych projekcji ekonomicznych wynika, że inflacja w strefie euro powinna wynieść średnio 2,5% w 2024 r., 2,2% w 2025 r. oraz 1,9% w 2026 r. (czyli dokładnie tyle samo, ile było zakładane w projekcjach z czerwca). Wzrost gospodarczy ma wynieść z kolei 0,8% w 2024 r., 1,3% w 2025 r. oraz 1,5% w 2026 r. (w czerwcowej projekcji prognozowany był wzrost o 0,1% wyższy w każdym z tych lat).

Na konferencji po posiedzeniu, prezes Christine Lagarde powiedziała, że nie może dać żadnego zobowiązania co do decyzji, która zapadnie w październiku, a EBC nie ma w tym momencie w żaden sposób określonej ścieżki dla stóp procentowych. Oznacza to, że dalsze decyzje będą uzależnione od napływających danych.

2. Zapowiedź najważniejszych wydarzeń przyszłego tygodnia

W przyszłym tygodniu, rynek czekał będzie na wtorkowy odczyt sprzedaży detalicznej w USA.

Najważniejszym wydarzeniem w przyszłym tygodniu, będzie jednak niewątpliwie posiedzenie Amerykańskiej Rezerwy Federalnej (odbędzie się ono w środę 18.09). Rynek oczekuje tym razem decyzji o obniżce stóp procentowych (oczekiwana jest obniżka stóp z przedziału 5,25-5,50% do przedziału 5,00-5,25%).

Kluczową kwestią będzie to, jaka będzie treść komunikatu po posiedzeniu FEDu. W tym momencie rynek oczekuje, że do końca tego roku stopy procentowe w USA spadną aż o 100 pb. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że do końca roku odbędą się tylko 3 posiedzenia FEDu, to widać, że rynek oczekuje szybkiego tempa obniżek. Ważne będzie też to jak do tych oczekiwań odniesie się prezes Jerome Powell w trakcie swojej konferencji.

Jeśli chodzi o Polskę, to w czwartek opublikowane zostaną dane na temat produkcji przemysłowej w sierpniu, a w piątek poznamy decyzję agencji Moody’s w sprawie ratingu Polski.

3. Podsumowanie

W tym tygodniu kurs par złotowych nadal pozostawał nada dosyć stabilny. W pierwszej części tygodnia złoty trochę się osłabił, jednak umocnił się ponownie po wczorajszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Christine Lagarde w trakcie konferencji po posiedzeniu EBC, nie zapowiedziała żadnych konkretów odnośnie kolejnych obniżek stóp w strefie euro. W konsekwencji obniżyły się oczekiwania rynkowe odnośnie obniżek stóp w październiku. Skorzystało na tym euro, które umocniło się w stosunku do dolara, a także złoty, który jest zwykle dodatnio skorelowany z notowaniami wspólnej waluty.

Na notowania złotego w przyszłym tygodniu kluczowy wpływ będzie miał komunikat po środowym posiedzeniu FEDu oraz wypowiedzi prezesa Powella w trakcie jego (także środowej) konferencji. Zapowiedź obniżek stóp procentowych w USA w trakcie listopadowego i grudniowego posiedzenia FEDu, poprawi nastoje rynkowe. Brak takiej jednoznacznej zapowiedzi może te nastoje nieznacznie pogorszyć.

Podsumowując, złoty może pozostać mocny w przyszłym tygodniu, a kurs pary EUR/PLN może w przyszłym tygodniu znajdować się w przedziale 4,26-4,32. Kurs pary USD/PLN może natomiast znajdować się w przedziale 3,82-3,92.