Komentarz rynkowy RKC z dnia 18.10.2024
1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia
2. Zapowiedź nadchodzących wydarzeń przyszłego tygodnia
3. Podsumowanie
1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia
W tym tygodniu złoty osłabił się. Kurs pary EUR/PLN wzrósł z 4,2950 na początku tego tygodnia do 4,3050 dziś. Kurs pary USD/PLN wzrósł natomiast z 3,93 na początku tego tygodnia, do 3,97 dziś.
W czwartek poznaliśmy dane na temat sprzedaży detalicznej w USA. Sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 0,4% m/m, przy oczekiwaniach wzrostu o 0,3% m/m.
Dane okazały się więc lepsze od oczekiwań.
Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu, było jednak wczorajsze posiedzenie EBC. Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami, dokonał trzeciej w tym roku obniżki stóp procentowych w strefie euro, obniżając stopy depozytową, kredytową i podstawowych operacji refinansujących o 25 pb. (stopa refinansowa spadła z 3,65% do 3,40%).
W komunikacie po posiedzeniu napisano, że EBC nie deklaruje z góry określonej ścieżki stóp procentowych. Przyszłe decyzje w sprawie stóp będą zależeć od perspektyw inflacji w świetle napływających danych gospodarczych i finansowych oraz dynamiki inflacji bazowej. Oceniono też, że napływające informacje dotyczące inflacji wskazują, że proces dezinflacji w strefie euro wyraźnie postępuje. Na perspektywy inflacji mają też wpływ ostatnie wskaźniki aktywności gospodarczej, które okazały się słabsze od oczekiwań.
Na konferencji po posiedzeniu, prezes Christine Lagarde nie podała żadnych konkretów odnośnie dalszych ruchów, ale wskazała, że EBC oczekuje dalszego spadku inflacji, co zostało przyjęte przez rynki jako zapowiedź kolejnych obniżek stóp. Spowodowało to osłabienie euro w stosunku do dolara amerykańskiego.
Jeśli chodzi o dane z Polski, to w poniedziałek poznaliśmy dane na temat polskiego bilansu płatniczego. Na rachunku obrotów bieżących odnotowano w sierpniu ujemne saldo w wysokości 2,83 mld euro, wobec ujemnego salda w wysokości 1,12 mld euro miesiąc wcześniej (oczekiwany był sporo lepszy odczyt na poziomie minus 920 mln euro). Saldo obrotów towarowych także pogorszyło się znacznie w stosunku do lipca i wyniosło w sierpniu minus 2,24 mld euro, wobec 1,30 mld euro ujemnego salda miesiąc wcześniej. Eksport towarów z Polski spadł w sierpniu o 3,3% r/r do 24,95 mld euro, zaś import wzrósł o 4,9% r/r do 27,2 mld euro.
Najsilniej zmniejszył się eksport dóbr inwestycyjnych, towarów zaopatrzeniowych oraz towarów konsumpcyjnych. Duże spadki odnotowali zwłaszcza eksporterzy towarów trwałego użytku. Kolejny miesiąc głęboki spadek miał miejsce w eksporcie aut osobowych. Towarzyszyło mu zmniejszenie eksportu większości produktów branży motoryzacyjnej. Wyraźny wzrost importu w porównaniu z poprzednimi miesiącami, związany był głównie ze wzrostem importu towarów konsumpcyjnych.
Dane te pokazują, że umocnienie się złotego, które miało miejsce w sierpniu, przyczyniło się do znacznego pogorszenia się polskiego salda obrotów towarowych.
2. Zapowiedź najważniejszych wydarzeń przyszłego tygodnia
W przyszłym tygodniu rynek czekał będzie na czwartkowy odczyt indeksów PMI z krajów strefy euro.
Jeśli chodzi o Polskę, to w poniedziałek opublikowane zostaną dane na temat produkcji przemysłowej we wrześniu, a we wtorek poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej (też za wrzesień).
3. Podsumowanie
W tym tygodniu złoty osłabił się, głównie na skutek dalszego spadku kursu pary EUR/USD (złoty jest zwykle dodatnio skorelowany z notowaniami wspólnej waluty). Kurs pary EUR/USD spadł z kolei na skutek kolejnej obniżki stóp procentowych w strefie euro połączonej ze spadkiem oczekiwań co do skali obniżek stóp procentowych w USA.
Jednym z powodów osłabienia złotego w czwartek były też spekulacje o możliwej nowelizacji tegorocznego budżetu. Z medialnych doniesień wynika, że Ministerstwo Finansów zastanawia się nad nowelizacją budżetu z powodu dodatkowych wydatków na finansowanie samorządów, kosztów odbudowy po powodzi oraz mniejszych niż zakładano wpływów z podatków. Nie są to z pewnością dobre informacje dla złotego, ponieważ tegoroczny deficyt budżetowy już wcześniej był na rekordowo wysokim poziomie.
Patrząc szerzej, to w ciągu ostatniego miesiąca oczekiwania odnośnie skali obniżek stóp procentowych w USA spadły dosyć mocno. W tym momencie oczekiwane są w tym roku 2 obniżki po 25 pb. Stopy mają więc spaść do końca roku o 50 pb., podczas gdy jeszcze niedawno oczekiwano ich spadku o co najmniej 75 pb. W konsekwencji dolar amerykański umocnił się w ostatnim czasie znacząco w stosunku do euro.
Jeszcze więcej może się w tym względzie zmienić po zaplanowanych na 5 listopada wyborach prezydenckich w USA. Jeśli wygra Donald Trump (a ma na to spore szanse), to zaraz po zaprzysiężeniu może, zgodnie z zapowiedziami, podnieść cła na produkty z Chin do 60% (na produkty z pozostałych krajów do 10%). Spowodowałoby to na pewno wybuch wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami, czego konsekwencją byłby gwałtowny wzrost inflacji. W takiej sytuacji stopy procentowe w USA nie mogłyby być szybko obniżane, na czym zyskałby dolar amerykański. To z kolei spowodowałoby odpływ kapitału z rynków takich jak rynek polski, do Stanów Zjednoczonych. W tym scenariuszu czekałoby nas więc spore osłabienie złotówki pod koniec tego i na początku przyszłego roku. Ze względu ma to, że jest to scenariusz dosyć prawdopodobny (jedynym znakiem zapytania pozostaje to, czy Trump wygra wybory), trzeba z pewnością wziąć go pod uwagę prognozując zachowanie złotego w przyszłym roku.
Na razie jednak sentyment na rynkach pozostaje jeszcze względnie dobry, a w przyszłym tygodniu kluczowy dla notowań złotego będzie czwartkowy odczyt indeksów PMI z krajów strefy euro. Lepszy od oczekiwań odczyt indeksów PMI, może nieco poprawić nastroje rynkowe. Odczyt gorszy od prognoz może te nastoje trochę pogorszyć.
W związku z tym, w przyszłym tygodniu kurs pary EUR/PLN powinien znajdować się w przedziale 4,28-4,35. Kurs pary USD/PLN może natomiast znajdować się w przedziale 3,90-4,05.
Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie (UE) nr 596/2014) oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 uzupełniającego Rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjna oraz ujawnienia interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów. Zgodnie z powyższym firma RKC Sp. z o.o. oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie. Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody RKC Sp. z o.o. jest zabronione.