Komentarz rynkowy RKC z dnia 21.06.2024

1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia

2. Zapowiedź nadchodzących wydarzeń przyszłego tygodnia

3. Podsumowanie

 

1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia

W tym tygodniu złoty umocnił się, korygując wcześniejsze osłabienie. Kurs pary EUR/PLN spadł z 4,3750 na początku tego tygodnia do 4,33 dziś. Kurs pary USD/PLN spadł natomiast z 4,09 na początku tego tygodnia, do 4,05 dziś.

We wtorek poznaliśmy dane na temat sprzedaży detalicznej w USA. Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 0,1% m/m, przy oczekiwaniach wzrostu o 0,2% m/m.

Dane okazały się więc nieznacznie gorsze od oczekiwań, co zwiększyło oczekiwania odnośnie obniżki stóp procentowych w USA we wrześniu (oczekiwania rynkowe na taką obniżkę wzrosły do ponad 60%).

Opublikowane dzisiaj wstępne dane na temat PMI dla sektora przemysłowego w strefie euro, okazały się gorsze od oczekiwań. Przemysłowy PMI wyniósł tylko 45,6 pkt. wobec prognozy na poziomie 47,9 pkt. oraz przy poprzednim odczycie 47,3 pkt.

PMI dla usług w strefie euro także okazało się gorsze od oczekiwań. Usługowy PMI wyniósł 52,6 pkt. wobec prognozy na poziomie 53,5 pkt. i przy poprzednim odczycie na poziomie 53,2 pkt.

Odczyty PMI w strefie euro, nadal wskazują na to, że perspektywy gospodarcze dla krajów strefy euro na najbliższe miesiące są słabe. Szczególnie niepokoić może bardzo słaby odczyt przemysłowego PMI z Niemiec (wyniósł on tam tylko 43,4 pkt.) oraz słaby odczyt przemysłowego PMI z Francji (45,3 pkt.). Dane te pokazały po raz kolejny, że sektor przemysłowy dwóch największych gospodarek strefy euro znajduje się w ciężkim położeniu.

Jeśli chodzi o dane z Polski, to w czwartek poznaliśmy dane na temat produkcji przemysłowej w Polsce. Produkcja przemysłowa spadła niespodziewanie w maju o 1,7% r/r, podczas gdy oczekiwano jej wzrostu o 1,5% r/r. Dane były więc gorsze od oczekiwań od oczekiwań, na co duży wpływ mają oczywiście szybko rosnące wynagrodzenia oraz wysokie ceny energii.

2. Zapowiedź najważniejszych wydarzeń przyszłego tygodnia

W przyszłym tygodniu rynek czekał będzie na czwartkowe finalne dane na temat amerykańskiego PKB w I kwartale 2024 roku oraz piątkowy odczyt inflacji konsumenckiej w USA (Core PCE Price Index).

Jeśli chodzi o Polskę, to poniedziałek poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej (za maj), a w piątek opublikowane zostaną wstępne dane na temat inflacji konsumenckiej (CPI) w czerwcu.

3. Podsumowanie

W bieżącym tygodniu złoty umocnił się w ramach korekty wcześniejszego osłabienia. Sprzyjała temu bardzo mała ilość publikowanych danych ekonomicznych.

W przyszłym tygodniu kalendarz wydarzeń ekonomicznych także będzie bardzo ubogi (istotne będą dopiero piątkowe dane o inflacji konsumenckiej w USA). W związku z tym kluczowym wydarzeniem w przyszłym tygodniu będą przedterminowe wybory parlamentarne we Francji. Pierwsza tura wyborów odbędzie się w dniu 30 czerwca (w przyszłą niedzielę), więc pod koniec przyszłego tygodnia może pojawić się nerwowość z nimi związana. Nerwowość ta będzie większa jeśli sondaże będą dawać zdecydowane zwycięstwo Zjednoczeniu Narodowemu (partii Marine Le Pen). Jeśli sondaże ugrupowania Marine Le Pen okażą się słabsze, to nerwowość związana z wyborami może być mniejsza.

Przedterminowe wybory we Francji mogą więc potencjalnie zwiększyć nerwowość na rynkach, wiele będzie jednak zależeć od publikowanych sondaży. W przyszłym tygodniu kurs pary EUR/PLN powinien znajdować się w przedziale 4,32-4,37 (do góry tego przedziału kurs mógłby wzrosnąć w wypadku sondaży korzystnych dla ugrupowania Marine Le Pen). Kurs pary USD/PLN może natomiast znajdować się w przedziale 3,99-4,12.

 

 

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie (UE) nr 596/2014) oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 uzupełniającego Rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjna oraz ujawnienia interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów. Zgodnie z powyższym firma RKC Sp. z o.o. oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie. Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody RKC Sp. z o.o. jest zabronione.