Komentarz rynkowy RKC z dnia 23.08.2024
1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia
2. Zapowiedź nadchodzących wydarzeń przyszłego tygodnia
3. Podsumowanie
1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia
W tym tygodniu złoty osłabił się nieznacznie w stosunku do euro oraz umocnił się nieznacznie w stosunku do dolara amerykańskiego. Kurs pary EUR/PLN wzrósł z 4,27 na początku tego tygodnia do 4,28 dziś. Kurs pary USD/PLN spadł natomiast z 3,87 na początku tego tygodnia, do 3,8450 dziś.
Opublikowane wczoraj wstępne dane na temat PMI dla sektora przemysłowego w strefie euro, okazały się nieznacznie gorsze od oczekiwań. Przemysłowy PMI wyniósł w lipcu 45,6 pkt. wobec prognozy na poziomie 45,7 pkt. oraz przy poprzednim odczycie 45,8 pkt.
PMI dla usług w strefie euro okazał się z kolei lepszy od oczekiwań. Usługowy PMI wyniósł 53,3 pkt. wobec prognozy na poziomie 51,7 pkt. i przy poprzednim odczycie na poziomie 51,9 pkt.
Pomimo poprawy w sektorze usług, całościowo dane nadal nie napawają optymizmem. Szczególnie niepokoić może bardzo słaby odczyt przemysłowego PMI z Niemiec (wyniósł on tam tylko 42,1 pkt.) oraz z Francji (także 42,1 pkt.). Dane te pokazały po raz kolejny, że sektor przemysłowy dwóch największych gospodarek strefy euro znajduje się w ciężkim położeniu.
Jeśli chodzi o dane z Polski, to w środę poznaliśmy dane na temat produkcji przemysłowej w Polsce. Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 4,9% r/r, podczas gdy oczekiwany był jej większy wzrost o 7,3% r/r. Dane były więc gorsze od prognoz.
Z kolei w czwartek poznaliśmy dane na temat sprzedaży detalicznej w Polsce. Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 5% r/r,, przy oczekiwaniach wzrostu o 6,3% r/r. Także te dane były więc słabsze od oczekiwań. Dane te po raz kolejny potwierdziły, że sprzedaż detaliczna w Polsce rośnie dużo wolniej od tempa w jakim rosną płace.
2. Zapowiedź najważniejszych wydarzeń przyszłego tygodnia
W przyszłym tygodniu rynek czekał będzie na czwartkowe dane na temat amerykańskiego PKB w II kwartale 2024 roku oraz piątkowy odczyt inflacji konsumenckiej w USA (Core PCE Price Index).
Jeśli chodzi o Polskę, to w przyszły piątek opublikowane zostaną wstępne dane na temat inflacji konsumenckiej (CPI) w sierpniu.
3. Podsumowanie
Złoty był mocny w tym tygodniu, głównie na skutek opublikowanego w zeszłym tygodniu, niższego od oczekiwań odczytu inflacji konsumenckiej w USA. Odczyt inflacji CPI w USA na poziomie 2,9% r/r, spowodował zwiększenie oczekiwań co do skali obniżek stóp procentowych w USA w tym roku i przyczynił się tym samym do poprawy nastrojów na rynkach światowych.
Kluczowe dla notowań złotego w przyszłym tygodniu, będzie to co zostanie powiedziane w trakcie trwającego właśnie sympozjum w Jackson Hole. Najważniejsze będzie dzisiejsze wystąpienie prezesa FEDu Jerome Powella (rozpocznie się ono o godz. 16).
Inwestorzy ze szczególna uwagą będą śledzili przede wszystkim to co powie on na temat perspektyw amerykańskiej gospodarki oraz tego jak będzie się w najbliższym czasie kształtowała polityka amerykańskiego banku centralnego. Rynek jest przekonany, że prezes Powell zapowie w trakcie swojego wystąpienia, że rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w USA nastąpi na wrześniowym posiedzeniu FEDu. Część inwestorów zakłada nawet, że stopy procentowe w USA zostaną obniżone we wrześniu aż o 50 pb. Gdyby taka zapowiedź rzeczywiście się pojawiła, to nastroje rynkowe mogłyby ulec dalszej poprawie (a złoty mógłby się dalej umocnić). Jeśli jednak zapowiedzi będą niejasne lub nawet pojawi się zapowiedź obniżki stóp we wrześniu, ale tylko o 25 pb., to możemy mieć wtedy paradoksalnie do czynienia z pogorszeniem sentymentu na rynkach, będącego konsekwencją sprzedaży faktów (i korekcyjnym osłabieniem złotego).
Patrząc na rynek od strony analizy technicznej, to tym tygodniu kurs pary EUR/PLN po raz kolejny odbił się od bardzo mocnego wieloletniego wsparcia (aktualnie znajduje się ono na poziomie 4,26). W związku z tym w przyszłym tygodniu możliwe jest kontynuacja odbicia pary EUR/PLN w kierunku poziomu 4,30 (lub nieco wyżej). Podsumowując, kurs pary EUR/PLN może w przyszłym tygodniu znajdować się w przedziale 4,27-4,32. Kurs pary USD/PLN może natomiast znajdować się w przedziale 3,83-3,92.
Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie (UE) nr 596/2014) oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 uzupełniającego Rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjna oraz ujawnienia interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów. Zgodnie z powyższym firma RKC Sp. z o.o. oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie. Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody RKC Sp. z o.o. jest zabronione.