Komentarz rynkowy RKC z dnia 27.09.2024
1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia
2. Zapowiedź nadchodzących wydarzeń przyszłego tygodnia
3. Podsumowanie
1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia
W bieżącym tygodniu złoty umocnił się znacząco we wtorek, by następnie osłabić się w kolejnych dniach. Kurs pary EUR/PLN wzrósł finalnie z 4,27 na początku tego tygodnia, do 4,2750 dziś. Kurs pary USD/PLN wzrósł natomiast finalnie z 3,83 na początku tego tygodnia, do 3,8350 dziś.
Opublikowane w poniedziałek wstępne dane dotyczące PMI dla sektora przemysłowego w strefie euro, okazały się gorsze od oczekiwań. Przemysłowy PMI wyniósł we wrześniu 44,8 pkt. wobec prognozy na poziomie 45,7 pkt. oraz przy poprzednim odczycie 45,8 pkt.
PMI dla usług w strefie euro także okazał się gorszy od oczekiwań. Usługowy PMI wyniósł 50,5 pkt. wobec prognozy na poziomie 52,3 pkt. i przy poprzednim odczycie na poziomie 52,9 pkt.
Odczyty PMI z krajów strefy euro nadal nie napawają więc optymizmem. Szczególnie niepokoić może bardzo słaby odczyt przemysłowego PMI z Niemiec (wyniósł on tam tylko 40,3 pkt.) oraz Francji (44 pkt.). Dane te pokazały po raz kolejny, że sektor przemysłowy dwóch największych gospodarek strefy euro znajduje się w ciężkim położeniu (w Niemczech sytuacja wręcz się jeszcze pogarsza z miesiąca na miesiąc).
Nastroje na rynkach poprawiły się mocno we wtorek, gdy pojawiła się informacja, że Ludowy Bank Chin obniżył stopę rezerw obowiązkowych o 50 punktów bazowych, uwalniając w ten sposób około 1 biliona juanów (równowartość około 142 miliardów dolarów) na nowe pożyczki. W reakcji Shanghai Composite Index (główny indeks na chińskiej giełdzie) wzrósł we wtorek o ponad 4%.
W reakcji na tą informację mocno wzrosły też europejskie giełdy (między innymi polska giełda), a para EUR/USD odrobiła całe straty z poniedziałku. Na umocnieniu euro, mocno skorzystał też polski złoty, umacniając się w stosunku do głównych walut.
Jeśli chodzi o dane z Polski, to w poniedziałek poznaliśmy dane na temat sprzedaży detalicznej w Polsce. Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 3,2% r/r, przy oczekiwaniach wzrostu o 4,2% r/r. Dane były więc słabsze od oczekiwań i potwierdziły po raz kolejny, że sprzedaż detaliczna w Polsce rośnie dużo wolniej od tempa w jakim rosną płace.
2. Zapowiedź najważniejszych wydarzeń przyszłego tygodnia
W dniu dzisiejszym rynek czekał będzie jeszcze na dane o inflacji konsumenckiej w USA (Core PCE Price Index).
W przyszłym tygodniu rynek czekał będzie na wtorkowy odczyt indeksu ISM dla przemysłu w USA, czwartkowy odczyt indeksu ISM dla usług w USA oraz piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.
Jeśli chodzi o Polskę, to najważniejszym wydarzeniem w przyszłym tygodniu będzie środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rynek oczekuje decyzji o braku zmian stóp procentowych (stopa referencyjna powinna pozostać na dotychczasowym poziomie 5,75%). W trakcie konferencji prasowej po ostatnim, wrześniowym posiedzeniu RPP, prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że dyskusję o rozpoczęciu obniżania stóp procentowych w Polsce można będzie podjąć, gdy inflacja ustabilizuje się na poziomie ok. 5% r/r, a projekcja banku centralnego będzie zapowiadała jej spadek w kolejnych kwartałach. Do takiej sytuacji może dojść jego zdaniem w marcu przyszłego roku (i wtedy mogła się będzie rozpocząć dyskusja na temat obniżki stóp). Zobaczymy czy od września zaszły jakieś zmiany w jego postrzeganiu sytuacji, szczególnie, że w czasie który upłynął od ostatniego posiedzenia, stopy procentowe obniżył już zarówno EBC jak i FED (ten ostatni obniżył stopy aż o 50pb.).
W poniedziałek opublikowane zostaną natomiast wstępne dane na temat inflacji konsumenckiej (CPI) w Polsce we wrześniu.
3. Podsumowanie
Tydzień rozpoczął się od słabego odczytu indeksów PMI z krajów strefy euro. Odczyty pokazały, że kondycja europejskiego przemysłu pogorszyła się, a perspektywy na przyszłość także nie wyglądają najlepiej. W reakcji na te dane, euro osłabiło się w relacji do dolara amerykańskiego, lekko osłabił się też polski złoty.
Sytuacja uległa jednak diametralnej zmianie we wtorek, kiedy pojawiła się informacja, że Ludowy Bank Chin obniżył stopę rezerw obowiązkowych o 50 punktów bazowych, uwalniając w ten sposób około 1 biliona juanów (równowartość około 142 miliardów dolarów) na nowe pożyczki. Była to niewątpliwie bardzo dobra informacja dla rynku chińskiego, a pośrednio także dla innych rynków wschodzących. W reakcji na tą informację wzrosły światowe giełdy, a euro z powrotem umocniło się w stosunku do dolara. Skorzystał też na tym polski złoty, który umocnił się w relacji do głównych walut. W konsekwencji kurs pary EUR/PLN spadł we wtorek wieczorem w okolicę poziomu 4,2550-4,26, będącego od wielu miesięcy bardzo mocnym wsparciem. Po raz kolejny przetestowanie tego poziomu, skończyło się jednak tak jak wielokrotnie wcześniej w tym roku, czyli odbiciem kursu w górę.
Na notowania złotego w przyszłym tygodniu kluczowy wpływ będą miały odczyty ze Stanów Zjednoczonych (szczególnie ISM i dane z rynku pracy) oraz to co powie prezes NBP Adam Glapiński w trakcie swojej czwartkowej konferencji po posiedzeniu RPP.
Jeśli wypowiedzi prezesa NBP będą tak jastrzębie jak zwykle, to złoty może się nieznacznie umocnić, ponieważ stopy procentowe w USA i strefie euro zostały już obniżone (i będą obniżane w najbliższych miesiącach). Oprocentowanie lokat w złotówce będzie stawało się więc stopniowo coraz bardziej atrakcyjne w stosunku do lokowania środków w tych walutach. Jeśli jednak prezes Glapiński złagodzi trochę swoje stanowisko i zapowie możliwość obniżek stóp procentowych w Polsce na początku przyszłego roku (ostatnio mówił o połowie przyszłego roku), to złoty może się osłabić.
Podsumowując, z tym w przyszłym tygodniu kurs pary EUR/PLN może znajdować się w przedziale 4,26-4,32. Kurs pary USD/PLN może natomiast znajdować się w przedziale 3,80-3,89.
Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie (UE) nr 596/2014) oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 uzupełniającego Rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjna oraz ujawnienia interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów. Zgodnie z powyższym firma RKC Sp. z o.o. oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie. Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody RKC Sp. z o.o. jest zabronione.