Komentarz rynkowy RKC z dnia 30.08.2024

1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia

2. Zapowiedź nadchodzących wydarzeń przyszłego tygodnia

3. Podsumowanie

 

1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia

W bieżącym tygodniu złoty osłabił się nieznacznie. Kurs pary EUR/PLN wzrósł z 4,2750 na początku tego tygodnia, do 4,28 dziś. Kurs pary USD/PLN wzrósł natomiast z 3,8250 na początku tego tygodnia, do 3,86 dziś.

Kluczowym wydarzeniem dla rynków finansowych w ciągu ostatniego tygodnia, było piątkowe wystąpienie Jerome Powella w trakcie sympozjum w Jackson Hole. Szef Rezerwy Federalnej powiedział, że jego zdaniem ryzyko wzrostu inflacji jest w tym momencie mniejsze niż ryzyko pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Jednocześnie zapowiedział on nie tylko obniżkę stóp procentowych w trakcie wrześniowego posiedzenia FEDu, a przede wszystkim rozpoczęcie całego cyklu obniżek.

W pierwszej reakcji na słowa Powella, spadły rentowności amerykańskich obligacji, a na amerykańskiej giełdzie pojawiły się wzrosty. W kolejnych dniach doszło jednak do realizacji zysków, na światowych giełdach pojawiły się spadki. Ich skala nie była jednak duża.

Opublikowane wczoraj dane dotyczące amerykańskiego PKB pokazały, że tempo w jakim rozwijała się tamtejsza gospodarka pozostaje stabilne. Gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła w drugim kwartale tego roku o 3% (w ujęciu zannualizowanym), podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu o 2,8%. Trzeba jednak pamiętać, ze mówimy tu o danych odnoszących się do przeszłości, a dane odnoszące się do teraźniejszości i przyszłości, takie jak ISM i stopa bezrobocia, ulegają pogorszeniu w ostatnim czasie.

Jeśli chodzi o dane z Polski, to w dniu dzisiejszym poznaliśmy wstępny odczyt inflacji konsumenckiej (CPI) w Polsce w sierpniu. Inflacja konsumencka wzrosła z 4,2% r/r w lipcu, do 4,3% r/r w sierpniu (oczekiwana była jej stabilizacja na poziomie 4,2% r/r). Widać więc, że inflacja w Polsce utrzymuje się od lipca na sporo wyższym poziomie niż miało to miejsce w pierwszej połowie tego roku. Odpowiada za to uwolnienie cen energii dla odbiorców indywidualnych (od lipca).

2. Zapowiedź najważniejszych wydarzeń przyszłego tygodnia

W dniu dzisiejszym rynek czekał będzie jeszcze na dane o inflacji konsumenckiej w USA (Core PCE Price Index).

W przyszłym tygodniu rynek czekał będzie na wtorkowy odczyt indeksu ISM dla przemysłu w USA, czwartkowy odczyt indeksu ISM dla usług w USA oraz piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Jeśli chodzi o Polskę, to najważniejszym wydarzeniem w przyszłym tygodniu będzie środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rynek oczekuje decyzji o braku zmian stóp procentowych (stopa referencyjna powinna pozostać na dotychczasowym poziomie 5,75%). W trakcie konferencji prasowej po ostatnim, lipcowym posiedzeniu RPP, prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że możliwość obniżki stóp procentowych w Polsce może pojawić się najwcześniej w 2026 roku, czyli wtedy gdy inflacja zacznie jego zdaniem spadać. Z sierpniowych wypowiedzi prezesa Glapińskiego wynika jednak, że w ostatnim czasie łagodzi on nieco swoje stanowisko. W związku z tym od samej decyzji w sprawie wysokości stóp (która jest właściwie znana), ważniejsza będzie czwartkowa konferencja prezesa Glapińskiego.

We poniedziałek poznamy z kolei odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu.

3. Podsumowanie

W bieżącym tygodniu złoty osłabił się nieznacznie. Głównym powodem było pogorszenie sentymentu na rynkach światowych, spowodowane realizacją zysków po w teorii pozytywnych dla rynku zapowiedziach prezesa FEDu Jerome Powella, w trakcie jego wystąpienia w Jackson Hole.

W trakcie sympozjum w Jackson Hole, szef Rezerwy Federalnej zapowiedział obniżkę stóp procentowych na wrześniowym posiedzenia FEDu, a przede wszystkim rozpoczęcie całego cyklu obniżek stóp. Aktualnie rynek oczekuje spadku stóp procentowych w USA z obecnego poziomu 5,25-5,50%, do poziomu około 3% do końca przyszłego roku. Rynek ocenia, że potem stopy nie będą już dalej obniżane i pozostaną na poziomie 3%, a stanie się tak dlatego, że amerykańskiej gospodarce uda się uniknąć recesji. Jest to jednak założenie bardzo optymistyczne. Trzeba pamiętać o tym, że w historii stopy procentowe tak wysokie jak teraz, zawsze prowadziły do pojawienia się recesji w amerykańskiej gospodarce.

Na notowania złotego w przyszłym tygodniu kluczowy wpływ będą miały odczyty ze Stanów Zjednoczonych (szczególnie ISM i dane z rynku pracy) oraz to co powie prezes NBP Adam Glapiński w trakcie swojej czwartkowej konferencji po posiedzeniu RPP.

Jeśli wypowiedzi prezesa NBP będą tak jastrzębie jak podczas wszystkich tegorocznych konferencji, to złoty może się umocnić, ponieważ jest już w tym momencie pewne, że stopy procentowe w USA i Strefie Euro będą obniżane w najbliższych miesiącach. Oprocentowanie lokat w złotówce będzie stawało się więc stopniowo coraz bardziej atrakcyjne w stosunku do lokowania środków w tych walutach. Jeśli jednak prezes Glapiński złagodzi trochę swoje stanowisko i nie wykluczy obniżek  stóp procentowych w Polsce w kolejnych miesiącach, to złoty może się osłabić.

W przyszłym tygodniu złoty powinien pozostać stabilny lub nieznacznie się osłabić. Polska waluta jest w ostatnich miesiącach tak stabilna, że ciężko prognozować (przynajmniej na razie) dużą skalę ruchów.

W związku z tym w przyszłym tygodniu kurs pary EUR/PLN może znajdować się w przedziale 4,27-4,32. Kurs pary USD/PLN może natomiast znajdować się w przedziale 3,83-3,92.

 

 

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie (UE) nr 596/2014) oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 uzupełniającego Rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjna oraz ujawnienia interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów. Zgodnie z powyższym firma RKC Sp. z o.o. oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie. Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody RKC Sp. z o.o. jest zabronione.