Komentarz rynkowy RKC z dnia 31.10.2024

1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia

2. Zapowiedź nadchodzących wydarzeń przyszłego tygodnia

3. Podsumowanie

 

1. Najważniejsze wydarzenia tygodnia

W bieżącym tygodniu złoty pozostawał stabilny w oczekiwaniu na niezwykle ważne wydarzenia, które mają mieć miejsce w przyszłym tygodniu. Kurs pary EUR/PLN wzrósł z 4,3450 na początku tego tygodnia, do 4,35 dziś. Kurs pary USD/PLN spadł natomiast z 4,0250 na początku tego tygodnia, do 4,0050 dziś.

Opublikowane wczoraj wstępne dane dotyczące amerykańskiego PKB okazały się nieco gorsze od oczekiwań. Gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła w trzecim kwartale tego roku o 2,8% (w ujęciu zannualizowanym), podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu o 3%.

Jeśli chodzi o dane z Polski, to w dniu dzisiejszym poznaliśmy wstępny odczyt inflacji konsumenckiej (CPI) w Polsce w październiku. Inflacja konsumencka wzrosła z 4,9% r/r we wrześniu, do 5% r/r w październiku (czyli zgodnie z oczekiwaniami). Widać więc, że inflacja w Polsce po mocnym wzroście w połowie tego roku (spowodowanym uwolnieniem cen energii), stabilizuje się teraz w okolicy poziomu 5%.

2. Zapowiedź najważniejszych wydarzeń przyszłego tygodnia

Koniec tego tygodnia i przyszły tydzień będą niezwykle bogate w wydarzenia.

W dniu dzisiejszym rynek czekał będzie jeszcze na dane o inflacji konsumenckiej w USA (Core PCE Price Index).

Jutro poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy oraz odczyt indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu.

W przyszłym tygodniu, we wtorek opublikowany zostanie z kolei indeks ISM dla sektora usługowego w USA.

Najważniejszym wydarzeniem w przyszłym tygodniu będą jednak niewątpliwie wybory prezydenckie w USA (odbędą się one we wtorek 5 listopada).

Istotnym wydarzeniem w przyszłym tygodniu, będzie także posiedzenie Amerykańskiej Rezerwy Federalnej (odbędzie się ono w czwartek 07.11). Rynek oczekuje decyzji o kolejnej obniżce stóp procentowych (oczekiwana jest obniżka stóp z przedziału 4,75-5,00% do przedziału 4,50-4,75%).

W trakcie ostatniego, wrześniowego posiedzenia stopy procentowe w USA zostały obniżone aż o 50 pb. W trakcie konferencji po posiedzeniu, Jerome Powell podkreślił jednak, że obniżka stóp o 50 pb. nie powinna być traktowana jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego.

Jeśli chodzi o Polskę, to najważniejszym wydarzeniem w przyszłym tygodniu będzie środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rynek oczekuje decyzji o braku zmian stóp procentowych (stopa referencyjna powinna pozostać na dotychczasowym poziomie 5,75%). W trakcie konferencji prasowej po ostatnim, październikowym posiedzeniu RPP, prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że dyskusję o rozpoczęciu obniżania stóp procentowych w Polsce można będzie podjąć dopiero po marcowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego. Od tego czasu poznaliśmy jednak szereg słabych odczytów z polskiej gospodarki, co przyczyniło się do wzrostu oczekiwań co do skali obniżek stóp procentowych w Polsce przyszłym roku. W tym momencie rynek oczekuje rozpoczęcia cyklu obniżek stóp już w styczniu przyszłego roku. Zobaczymy jak do tych oczekiwań odniesie się prezes Glapiński w trakcie czwartkowej konferencji.

W poniedziałek poznamy z kolei odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu.

3. Podsumowanie

W bieżącym tygodniu złoty pozostawał dosyć stabilny, ponieważ w pierwszej części tego tygodnia brak było ważnych odczytów ekonomicznych, a jednocześnie przyszły tydzień będzie nimi wypełniony.

Kluczowe dla notowań złotego w przyszłym tygodniu będą wyniki wyborów prezydenckich w USA (odbędą się one w dniu 5 listopada). Ogólnokrajowe sondaże wskazują na przewagę Kamali Harris. Specyficzny system wyborczy w Stanach Zjednoczonych (ostatecznego wyboru dokonują elektorzy) powoduje jednak, że tak naprawdę kluczowe są wyniki uzyskane w kilku stanach (tzw. swing states). Jeśli chodzi o sondaże w tych kilku kluczowych stanach, to faworytem wydaje się Donald Trump. Powoduje to, że to on jest w tym momencie faworytem całych wyborów (w skali całego kraju zdobędzie on prawdopodobnie mniej głosów od swojej rywalki, ale ma dużą szansę na wygraną w większości swing states).

Zwycięstwo wyborcze Donalda Trumpa oznaczałoby z kolei prawdopodobne rozpoczęcie wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Chinami (tak naprawdę to ta wojna toczy się już od pewnego czasu, ale jednak w o wiele mniejszej skali). Z kolei wprowadzenie przez USA i Chiny wysokich ceł na swoje produkty znacznie podbiłoby inflację, uniemożliwiając szybkie obniżki stóp procentowych w USA. Oczywiście Trump mógłby spełnić swoje obietnice wyborcze dopiero w styczniu przyszłego roku (ponieważ wtedy będzie miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta), ale rynki z pewnością dyskontowałyby niektóre wydarzenia z wyprzedzeniem.

Istotne dla notowań polskiej waluty w przyszłym tygodniu, będą też posiedzenia FEDu oraz NBP. Treść wystąpienia prezesa Jerome Powella może zależeć od wyniku wyborów prezydenckich w USA. Jeśli wybory wygra Donald Trump, to szanse na szybkie obniżki stóp procentowych znacznie się zmniejszą. Jeśli wybory wygra Kamala Harris, to jest szansa na to, że szybkie tempo obniżek stóp w USA będzie kontynuowane.

Jeśli chodzi o wystąpienie prezesa Glapińskiego, to rynek oczekuje z jego strony zapowiedzi obniżek stóp procentowych w Polsce już od początku przyszłego roku. Jeśli takie zapowiedzi się pojawią, to będzie to oznaczać, że czas wyjątkowo wysokich stóp procentowych w Polsce dobiega końca. Spowodowałoby to odpływ kapitału z rynku polskiego na inne, bardziej atrakcyjne rynki i w konsekwencji trwałe osłabienie złotego.

W przyszłym tygodniu rynki będą z dużą nerwowością czekać na mające odbyć się 5 listopada wybory prezydenckie w USA. Największa nerwowość na rynkach pojawi się prawdopodobnie przed samymi wyborami (4 i 5 listopada) oraz tuż po nich (szczególnie gdyby brak było jednoznacznego rozstrzygnięcia). Obawy związane z amerykańskimi wyborami, mogą spowodować osłabienie złotego.

W związku z tym, kurs pary EUR/PLN może w przyszłym tygodniu zmierzać w kierunku poziomu 4,40. Kurs pary USD/PLN może natomiast zmierzać w przyszłym tygodniu w kierunku poziomu 4,10.

 

Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie (UE) nr 596/2014) oraz Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 uzupełniającego Rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjna oraz ujawnienia interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów. Zgodnie z powyższym firma RKC Sp. z o.o. oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie. Powielanie bądź publikowanie analizy lub jej części bez pisemnej zgody RKC Sp. z o.o. jest zabronione.